Uzdravení dyshidrotického ekzému

Co je dyshidróza - alergie a zánět

Dyshidrosis on finger

Dyshidróza je alergické zánětlivé onemocnění kůže charakterizované malými pupínky nebo puchýřky na dlaních, nebo nohou naplněnými čirou tekutinou. Je to akutní, chronická nebo opakující se dermatóza prstů, dlaní, plosek. Půchýřky mohou svědit, mírně bolet, nebo se nijak neprojevovat. Nehty na postižených místech mají skvrnitý vzhled s malými dolíčky.

Průběh zhoršuje kontakt s mýdlem, vodou, nebo dráždivými látkami. Mýdlo/detergent snižuje přirozenou kyselost naší pokožky a odstraňuje ochrannou vrstvu mastných kyselin z epidermis. To umožní prostup alergenu do podkoží, osídlení pokožky špatným mikrobiomem a rozvoj chronického zánětu. Typický průběh chronické formy je následující: Puchýřky, rozšiřující se puchýřky, zežloutnutí puchýřků, loupání kůže, nová tenká kůže chvíli vydrží načež jakmile začne sílit opět se objeví puchýřky a celý cyklus se neustále opakuje s periodou asi 14dní až měsíc.

Nezaměňujte dyshidrotický ekzém s Herpes zoster (pásový opar), který způsobí rovněž výsev puchýřků, ale narozdíl od d.ekzému jde o virové onemocnění vyvolané virem Varicella zoster! Pásový opar úporně bolí. Alergický ekzém většinou není cítit, nebo jen svědí.

Suché a nerozmáčené ruce snižují významně vznik alergické reakce díky nižší prostupnosti kůže pro alergen. Jak silně se rozvine vzniklý zánět závisí především na našem stravování, intenzitě umývání rukou a životním stylu.

Na základě vlastního výzkumu i experimentů na více odhodlaných lidech jsem přesvědčený, že dlouhodobé skutečné příčiny této alergie existují, ale rozhodně tady nejde o přílišnou pečlivost o kůži. To, co musíme uzdravit je především naše imunita! Porucha imunity se týká především nás samotných. U tohoto ekzému se snoubí alergie se zánětem, ale konkrétní alergen už nemusí v chronické fázi zánět vyvolávat. U řady pacientů se po alergologickém vyšetření další alergie nenajde.

Pro mnoho lidí je stále obtížné pochopit, že to, co se jim děje na kůži primárně souvisí s tím co mají v tlustém střevě za "ZOO" mikrobů, plísní, hub... a že stav jejich "ZOO" souvisí s tím co jedí, jak to jedí, kolik toho jedí a za jakých podmínek to jedí. Většinou jde o kombinaci špatného jídla, přejídání, hltání a stresů pracovních nebo sportovních - tedy narušené trávení.
Exemplárním příkladem falešné diagnosy kožního onemocnění byl dlouhou dobu (do r. 1966) přehlížený problém celiakie, která je kauzální příčinou vzniku "narůžovělého" ekzému v podobě svědivých puchýřků: Dermatitis herpetiformis. U dyshidrotického ekzému nejde o tento případ, ale určitě doporučuji lepku ubrat, protože ten dokáže ve velkém množství měnit mikrobiom tlustého střeva! Moje dieta by šla nazvat "nízkolepková", ale rozhodně není na místě strach z lepku, nebo se mu nějak úzkostlivě vyhýbat! Rozhodně nejezte každý den průmyslově vyráběné chleby a pečivo, kam se ještě uměle lepek přidává. Pití piva či občas pečivo s lepkem se neukazuje jako problém, takže o přímou imunitní reakci na gluten/transglutaminázu nejde.

Mě můžete následovat jen a pouze, pokud víte s naprostou jistotou, že skutečně jde o alergický zánětlivý ekzém a ne o nějaké mykózy nebo bakteriální infekce. Ideální je, když znáte i nejsilnější alergen, který puchýřky spustí (v mém případě kočičí sliny). Tomu se musíte do budoucna systematicky vyhýbat. V chronické fázi většinou už nelze rozpoznat alergen, protože zánět se udržuje i díky osídlení kůže špatným mikrobiomem, který vyvolává další imunitní odpověď. Nemusí to být v pravém smyslu akutní infekce způsobující zarudnutí. Pokud jsou ložiska velmi zarudlá a mokvavá v ploše mnoha cm2, bude potřeba nasadit i antibiotikum a kortikoid. Já se věnuji jen terapii slabších forem bez rozsáhlé infekce, která je něco mezi prevencí a fyziologickým potlačením drobných zánětů, tedy prevencí vzniku invalidizujících forem. Až vás doktor vyseká z "hrůzy", budete muset nastoupit cestu změny a prevence, jinak se budete motat pořád dokola. Jestliže si myslíte, že vám pomůže jenom mastička, budiž. Do roka se vrátíte a bude to obtěžovat tak dlouho dokud nepoznáte celek.

Pokud se dyshidróza vyskytuje jinde než na rukou (dlaních) a nohou (ploskách) a má velmi bouřlivý průběh, postižená je kůže v mnoha desítkách centimetrů čtverečních, objednejte se na imunologické pracoviště, kde vám musí provést testy plazmatických buněk (paraprotein). Jeden čtenář byl odbytý kožařkou, přitom se u něj rozvinul mnohočetný myelom! Rozsáhlý ekzém byl jen důsledkem onkologického onemocnění plazmatických buněk produkujících nadměrné množství protilátek.

Dnes o sobě už opravdu neváhám s hrdostí říct, že jsem přes tento ekzém mnohem zdatnější a erudovanější než kdejaký kožař. Stal se ze mě amatérský imunolog, farmaceut a dermatolog v jednom. Vidím to lidsky, tak i vědecky s vzájemnými souvislostmi. Nejsem po uši zahrabaný jen v jednotlivostech. Mojí snahou je především významné faktory vedoucí k uzdravení objektivizovat tak, aby mohly být vodítkem pro ostatní. V podstatě jde o praktické pochopení vnějších i vnitřních vlivů na imunitní systém a to především vliv mikrobiomu na expresi "imuno-genů" (modulace transkripčních faktorů zánětu a tvorby protilátek) a vliv stresových hormonů na trávení (tj. změny střevního mikrobiomu) a imunitu jako takovou.

Nejobtížnější u této uzdravující Terapie je změnit svoje návyky a možná i životní podmínky. Proto neslibuje okamžité zázraky, protože skutečné uzdravení je závislé na jednotlivci, jeho disciplině a schopnostech sebeuvědomění. Člověk stůně, tak jak žije. Znám pár ekzematiků, kterým jsem už několikrát říkal odkud vítr vane, ale jejich potíže je zatím nedonutily, aby se začli nad sebou zamýšlet. Čas ubíhá a pokud něco nezmění během 10-20let, velmi pravděpodobně je čeká nějaké další autoimunitní nebo vážné onkologické onemocnění. Chronický zánět (nejen kůže) je jeden z nejvýznamějších faktorů pro vznik rakoviny. Je to dané vysokou metabolickou aktivitou buněk a jejich dělením, což zvyšuje pravděpodobnost chyby v replikaci DNA. Jde i o poškození funkce transkripčního faktoru NF-κB.

Já vám mohu nabídnout pouze znalosti jak se postupně ekzému zbavit bez syntetických kortikoidů, antihistaminik a antibiotik. Pokud nehodláte změnit svoje stravovací návyky a denní režim, tak se s vámi nebudu vůbec bavit a trpte si tak dlouho, až to pochopíte.

Imunomodulační techniky zahrnují:

Sám jsem tímto ekzémem trpěl asi 6 let chronicky, načež jsem postupně pochopil v čem dělám chyby a během dvou let jsem zcela bez obtíží. Slabší občasné ekzémy a vysušenou kůži na rukou jsem měl už jako dítě. Mohl bych se vymlouvat, že je to genetika po matce, která má stejné potíže do dneška. U mě došlo k zásadnímu obratu a nemám už žádné potíže a kůže na rukou je rok od roku lepší a lepší. Jak je tohle možné? Svatý Jiří - rytíř a drakobijce, náboženský archetyp sebepoznání, vtělení Archanděla Michaela Předně jsem si musel uvědomit, že ač nejsem obézní, stejně moje snídaně obsahují nadbytek polysacharidů (musli apod.), že jsem byl až příliš pracovně zodpovědný, termíny plnil, což mě neúměrně stresovalo, že jsem nezařval na pitomce, kteří mě otravují a snažím se jim vyhovět. Také jsem často ponocoval. Lékem je tedy kalorická restrikce, úprava stravy s přiměřenou laxností k problémům druhých, kteří se s nimi rádi podělí a hodí na druhé ;-). Nadměrný stres mimo jiné také způsobuje podvědomé přejídání, za co je zodpovědný především kortizol. Sportování po jídle odpoledne rovněž narušuje trávící procesy. Ekzém je primárně problém trávení, mikrobiomu a imunity, které ale ovlivňuje spousta faktorů. Tady nenajdete zázračný lék. Tento text Vás má vést k sebepoznání. Tu cestu si ale vyšlapete Vy sami za sebe! Dokud sebe nepochopíte, a fakticky nezměníte svoje stereotypy, žádná změna se nekoná. Většina z Vás se musí zklidnit, zařadit krátké půsty či kalorické restrikce, relaxaci a pohyb ve správném kontextu jídla. Z nevědomého chaosu povstane Řád!

Moje uzdravení chápu především jako vítězství sebe nad sebou. Je to doslova vítězství nad mýtickým Drakem (zlem), kterého porazil A.Michael či Svatý Jiří. Lékem je pohled do nezkřiveného zrcadla Pravdy, v kterém uvidím sám sebe bez falešných představ a doměnek. Kdo není schopen sebereflexe a sebekázně, ať laskavě chodí po doktorech, polyká prášky a balzamuje se mastičkami až do smrti.

Většina pacošů se chce jen vyléčit a hledají rady i leky. Takoví ale nemají moc šanci na úspěch. Naopak mnohem perspektivnější jsou ti, kteří se snaží věc pochopit. Jakmile zánět potlačí nebo ekzém uzdraví udělají následně test: začnu se živit/chovat jako před uzdravením a nemoc sami zpustí znovu, aby si to vyzkoušeli. Takové experimentátory mám rád. Nevězí ve výčitkách co musí a co nemusí, co jim zakážu a povolím, ale zajímá je podstata problému! Tímto opakováním sami jasně pochopí co můžou a co už nemůžou. Nastaví si režim sami a zcela samostatně. Poznání ekzému je vede k uzdravení! Stanou se Pány svého osudu. Pánu Bohu děkuji za takové samostatné jedince, protože to je přesně to co se po vás chce! Svobodní a zdraví se stanete jenom sebepoznáním.

Dnes mě především zajímají Vaše výsledky. Domnívám se, že je to na webu dostatečně popsané. Nějaká "klinická" data už mám a dokonce i řadu přiznání jiných, že vyřazení polysachridů v akutním stádiu prokazatelně zánět utlumí. Čistě statisticky z Dotazníků vím, že "vzor" existuje. Podíl přejídání, krátké biologické noci, stresů psychických nebo fyzických (sport) se ale liší člověk od člověka. Spektrum je široké. Od přežarného obézního prasátka přes vystresovanější "průměr", až po vyhublé úzkostlivé, možná až hysterické dámy. Prasátko musí přestat prasit a zhubnout, workholici musí ubrat, úzkostlivci a neurotici se musí podívat do sebe co je drží v okovech strachu... Nepodceňujte jídlo. Mě velmi překvapilo, že nepohodu až podrážděnost dokáže dělat i velká snídaně s nadbytkem polysacharidů (musli, mouka, buchty, chleba,...).

Pro kondiční/závodní sportovce je lepší se vidět osobně. Mám už svůj vyladěný systém výživy pro "endurance running". Sám běhám vytrvalostně asi 15 let a díky intenzivnějšímu pohybu je nutné způsob stravování s tréninkem důkladněji pochopit a dodržovat řád přísnější než je tu popsaný pro nesportovce. Osobně se budu bavit jen s těmi, kteří si sebe váží natolik, že jsou ochotni si zaplatit "konzultaci". Hodinovou cenu budu účtovat stejnou jako za vývoj elektroniky.

Nepište mi prosím vaše osobní životní romány. Nemám časovou ani mozkovou kapacitu na to, abych je vstřebával. Jejich pochopení v kontextu imunity leží právě jen na Vás samotných! Snažte se být věcní a nečekejte, že já budu za vás řešit problém. Někteří z vás jsou schopní úkolovat mě, nikoliv sebe. Takové laskavě vypoklonkuju. Proces sebereflexe probíhá jen a pouze v tichosti a samotě, nikoliv bezduchým žvaněním do mobilu či psaním rozsáhlých emailů, tweetováním, facebukováním,... Neschopnost se podívat do sebe o samotě je příznak hysterie a s tou já se nebavím! Psychoinfantilní (dětský) člověk a já, to je jako když polední Slunce zasvítí na ploštice a červy pod kamenem. Raději uteče, protože nesnese laskavý hlas pravdy o sobě samém. Nemám ani v nejmenším ambice spasit všechny ekzematiky. Jednak to nejde a jednak každý má svobodnou vůli spáchat pomalinkou sebevraždu, tak jako to dělá asi polovina populace (kuřáci, alkoholici, profesionální (nad)sportovci, (nad)manažeři, (nad)politici, voliči jistých politických úkazů...). Kdo nastoupí cestu pokání, tomu bude "z hůry" nabídnuta pomocná ruka. Ostatní propadnou do pekla stále horšího utrpení, stejně jako to nakreslil Hieronymus Bosch v Zahradě pozemských rozkoší. Ačkoliv používám náboženské pojmy, měli byste vědět, že o nynějším stavu většiny církví si myslím svoje a rozhodně jim nepoklonkuji. Jako instituce zhnily stejně jako pyšná Civilizace. Paradoxem je, že moje vítězství sebe nad sebou mě dalo nové duševní vlastnosti a hodně chronických ekzematiků mě fakt irituje svým strachem, úzkostmi, leností, neschopností se umravnit v jídle a režimu. Schází tam zdravá agresivita, odvaha, zdravá hrdost, zdravá laxnost ku vynálezům jejich vládců. Ti nemocní mi vlastně už lezou na nervy tím jací jsou, protože doposavad nepokořili v sobě toho mýtického "draka". Tvoje utrpení na světě je tady proto, aby ses něco naučil, tedy aby se naučila něco tvoje duše! Po několika letech klopotného vyhrabání se z ekzému se proměňuje i moje vlastní tělo. Ztrácím podkožní tuk, nahrazuje se více svaly a stává se ze mě pomalu defacto "domorodec-lovec", který ráno vstane a nemá plný žlab levného žrádla z obilí, ale musí se nejprve namáhat a trochu trpět hlady, aby se najedl!

Váš "Pathfinder" alias potulný kazatel.

ruce s vylecenou dyshidrozou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dragon Fight Milestones: milníky k uzdravení

Quis ut Deus?: Sebepoznání a sebeuvědomění! Čemu se klaníš ty? Pravdě nebo lžím?

K tomu všemu bych dodal, že jsem získal duševně větší pohodu. Jak delší biologickou nocí tak rozvíjením schopností boje s vlastní trochu neurotickou touhou po dokonalosti mých elektronických vynálezů ;-) Prostě jsem se vyklidnil a ujasnil si, že moje trávení je důležitěší než vynálezy. Jakmile na mě někdo začne zkoušet svou "Neurózu" nebo svou "Manipulaci", vede to k postoji: "Nasrat hajzle"! Dost často jsem lidi tahal z průserů a tím na sebe přebíral stresy.

Svojí chorobě děkuji. Děkuji Prozřetelnosti. Choroba vygradovala tak daleko, že jsem se musel změnit. A to navždy. Zahodil jsem většinu návyků naučených od rodičů. Ráno po vylezení z postele nežeru hned snídani, ale cvičím, jdu se ráno projít, nejprve aspoň hodinu hladovím. Zvýšil jsem příjem vlákniny, ubral mouky a pečiva, i musli. Přidal hodně zeleniny, bílkoviny a rostlinné i rybí tuky. Ráno a přes den svítím (pokud je zataženo), večer chodím spát pravidelně v 22h. Nepřežírám se a mezi jídly neuzobávám pochutiny. Otázka přítomnosti psychopata: dělal jsem pro něj vzdáleně, ale je fakt, že kombinace úzkostný a zodpovědný člověk + nezodpovědný psychopat vede k větší neuróze a stresu u zodpovědného. Není ale pravda, že když on zmizel, že se všecko spravilo. Hodně vymetání bylo na mojí straně. Poslední rok jsem se něj defakto sral. On si toho nevšiml. Osvětlení měním na oranžové po západu Slunce. Ekzém zmizel. Alergie mizí a slábne. A to všechno lze shrnout pod jednu hlavičku: MRAVNOST a ODVAHA vítězí nad LENOSTÍ a STRACHEM!

"Vnitřní zrak" uviděl sám v sobě Draka a vnitřní duševní Rytíř tasil meč. Rozhodnul se useknout mu všechny jeho hlavy! Za odvahu změnit sám sebe dostal dary větší než jen zdraví. Když mě ale potkáte osobně, už se neprojevuju jako všeználek, ale spíš mlčím. Jednak proto, že vidím skrz lidi nepochopení a nezájem a jednak proto, že jsem uviděl i svou slepotu. Spíš je to pocit soucítění a hanby než pýchy. Dalo by se hovořit i o zhnusení se nad některými svými minulými vlastnostmi. Zkušenosti jsou pevnější a jasnější. Nemám potřebu je někomu vnucovat, snad jen pokud se zeptá, se o ně mohu podělit. V náboženské tradici Michael stojící v záři mlčí a čeká na náš čin!

Důležité upozornění: Rozhodně vás nenabádám, abyste začli chodit do kostela, nebo se snad stali členy nějaké zpropadené sekty! Žvanit a poslouchat nesmysle, zpívat mechanicky nějaké ódy je absurdní a pro infantilní jedince. Chodit mechanicky na mše skupinově člověka odvádí od toho podstatného. Naopak vás nabádám, abyste začli trávit čas o samotě a třeba i hladu a v tomto stavu "katarze" zpytovali svoje svědomí. Jedině tak dosáhnete stavu "prozření" a sebeuvědomění. Nachvíli se vám ze sebe udělá blbě a začne "boj" s Drakem uvnitř. Je to jenom začátek. Až se uzdravíte, poznáte sami co to je Quis ut Deus? (Ten kdo je jako Bůh?), hebrejsky vysloveno Mik-hael a nebude potřeba si o tom číst. Poznání vyjde z Vás samotných a bude vše nad Slunce jasnější bez sofistických diskuzí. Sklopíte oči hanbou před sebou samým a vydáte se jinou cestou než doposavad. Postupně začnete chápat problémy druhých, ale rovněž to, že jim nemůžete sami pomoci. Začne být zcela jasné, že jejich problémy odráží přesně jejich život a dokud se oni sami nerozhodnou k Vítězství, nic je neuzdraví. Budou pouze vytloukat klín klínem. Neznamená to ale jimi pohrdat. Pouze stát a mlčet, a pomoci jen když projeví zájem. ...Někdy z toho utrpení mám i radost: Pliveš na Pravdu, vysmíváš se Pravdě, tak trp "hajzle" jeden! Připrav se, že tato Pravda je taky o tom, že nedokážeš prožívat a vyjadřovat hněv vůči těm, kteří pošlapávají tvoje jiné ctnosti a pošlapávají tvoje ideály! Nastal čas obratu! Přelož si to sám.

Mastičky, krémy, vlastní obnovující balzám

Mastičky nikoho nezachrání ani nevyléčí, jen pomáhají chránit postiženou kůži. Naprosto klíčové je změnit při zánětu dietu a denní režim, který ovlivňuje endogenní kortizol a mění mikrobiom tlustého střeva. Hledání zázračných mastiček (s vyjímkou kortikoidů a mého kyselého balzámu) je nekonečné a nikam nevede. U dyshidrózy je potřeba pochopit, že v zánětlivém stádiu (mokvavé puchýřky), je naprosto nevhodné mazat ruce něčím mastným, co udržuje kůži vlhkou. Zánět to jen zhoršuje. Ruce se nesmí zapařit v rukavicích. Naopak je třeba kůži udržet suchou a kyselou. Do rukavic do teď používám Sulfothion (zásyp se sírou).

Kdysi jsem si vypěstoval (2 rostliny) dnes tolik oslavované konopí s vysokým obsahem THC pro experimentální ověření působení těchto látek na zánět ve formě masti (nosič lékařská vazelína nebo sádlo). Nefunguje to. Nefungují ani komerčně dostupné masti. Považuji to za slepou uličku. Za zmínku můžu zmínit jen třezalkový olej vlastnoručně vyrobený, obsažený hypericin alespoň trošičku tlumí zánět, ale není to žádný zázrak nesrovatelný s kyselinami dále popsanými. Potom, co jsem si sám na sobě vyzkoušel působení půstu, restrikce na zánětlivé procesy a imunomodulaci považuji humbuk kolem THC, CBD, aj. za neoprávněný ač souhlasím s legalizací pro "léčbu" velmi specifických nemocí. Spíš než hulit byste se měli umravnit!

Selekční tlak na kožní mikrobiom a imunomodulační kyseliny SCFA

Komenzální bakterie propionibacterium v mazových žlázách syntetizují kyselinu propionovou, která má antimykotické, antibakteriální a zřejmě i imunosupresivní účinky. Všechny krátké mastné kyseliny zvyšují kyselost (snižují pH) kůže a tím podporují acid-mantle kůže-podkoží o pH 5-6. Je to druhý selekční tlak na kožní mikrobiotu. Všechna mýdla (anionický tenzid) mají pH nad 7, jsou lehce zásaditá. Každé mytí rukou narušuje přirozený kožní mikrobiom a zbavuje kůži kyseliny propionové, která drží na uzdě všechny neacidofilní mikroorganismy a tlumí imunitní odezvu.

Uvědomte si, že v kůži rostou i bakterie i kvasinky, které mohou zarůstat až do podkoží a způsobovat imunitní reakci. Právě dostatečně kyselá kůže s přirozeným obsahem mastných kyselin je předpokladem selekčního tlaku na tyto mikroorganismy. To, že dyshidrózu výrazně zhoršuje zapaření kůže či rozmáčení v běžné vodě s pH 7, nahrává právě i této kaskádě imunitní reakce. Superinfekce, tedy další antigeny dál a dál roztáčí zánět a ten poškozuje kůži.

Můj balzám je směs nejpřirozenějších mastných kyselin pro tělo na zlepšení kyselé bariéry pro jedince s citlivou pokožkou. Pro uzdravení je nezbytné také zajistit výživou více kyseliny máselné i propionové v tlustém střevě.

"Balzám" obsahuje i kyselinu L(+) mléčnou, která podporuje hydrataci pokožky. K. mléčná je produkována metabolismem komenzálních bakterií rodu Lactobacillus. Stejná kyselina mléčná je v kefíru, kysaném zelí. Ráchat se v kysaném zelí vůbec nedoporučuji! Šťáva v kyselém zelí mimo jiné obsahuje i histamin, tedy přesně tu signalizační látku naopak podněcující zánět. V zažívacím traktu na histamin z jídla máme enzym (Diamine oxidase), který histamin rozloží, jinak by způsobil anafylaktický šok.

Aktuálně testuji acid-mantle "balzám" na 4 subjektech v ředění 2,5% objemových na oplach po mytí rukou. Je to příjemnější než po samotném ředěném octu. Nesmrdí to tak jako ocet, spíše po jablečném kvasném octu s ovocnými tóny. Takže jsem zatím velmi spokojen. Více budeme vědět za měsíc testování. Po dvou dnech aplikace (2-3x denně) se u mojí mámy, paní Ivy i pana Lukáše zastavil zánět v puchýřkách. Zatím to tedy vypadá velmi optimisticky. Upravily konečně trochu i stravovací návyky a jsem přesvědčený, že je to nutná podmínka uzdravení. Imunomodulace musí probíhat jak zevnitř (obsahem tlustého střeva), tak i z vnějšku obnovujícím balzámem.

Pokud byste měli o "balzám" zájem, za drobný dar vám dám koncentraci 5% (max. 10%), kterou si už naředíte pitnou vodou na 2,5% sami (1:1). Darování "balzámu" podmiňuji pravidelným reportováním výsledků. Vy se u mě nebudete léčit, vy budete spolupracovat na výzkumu. Jestli to chcete "jen zkusit" a nepracovat aspoň několik měsíců s disciplinou, pak o vás nemám zájem! Důvod mé výzkumné aktivity je daný tím, že z lege-artis metod zatím nevypadlo nic smysluplného co by vedlo ke konzistentí prevenci a uzdravení. Potírají jen nesmyslně záněty kortikoidy a antibotiky, takže nadále jen prohlubují "problém" narušeného mikrobiomu. Mimoděk tak v lidech pěstují i rezistentní bakterie na antibiotika! Objevené rezistence kožních komenzálů na širokospektrální tetracykliny považuji za fatální selhávání medicíny. Ukazuje se, že doktoři i pacienti nemají dost důvtipu, když za desítky let bádání nikoho z nich nenapadlo použít to, co přirozená bakteriální mikroflóra sama produkuje a asi to čekalo na elektroinženýra ;-)))

Využití slabých přirozeně se vyskytujících karboxylových a hydroxykyselin působí velice selektivně i probioticky a tedy lépe než antibiotikum. Kyselina propionová může dokonce antibiotika přeshovat signalizační dráhou do imunitního systému, podobně jako působí kyselina máselná na střevní sliznici (což bylo prokázáno). Překvapivě rychlé tlumení zánětu tomu jen nasvědčuje. V tomto ohledu si troufám říct, že jsem asi učinil celkem zásadní objev.

V časopise Dermatologie pro praxi (8/2014) uvádí MUDr. Renata Pásková, že kyselina mléčná ovlivňuje uvolňování mediátorů zánětu a snižuje distribuci lymfocytů. Tedy přesně potvrzuje to, co jsem experimentálně ukázal. Rozvoj zánětu výrazně potlačuje směs propionové a mléčné, přitom nemá zásadní negativní dlouhodobé účinky jako kortikoidy.

"Balzám" je součástí celostní Terapie ekzému. Pokud chcete jen balzám a nezměníte ani trochu vaše stravovací návyky a životní styl, nebudu se s vámi nadále bavit! V chronické fázi má kyselý balzám svoje důležité místo, ale není to samospasitelný lék. Dlouhodobě narušená kůže může být živnou půdou i takových přemnožených svinstev jako je Staphylococcus aureus. Metabolity SA jistě způsobí další imunitní odpověď.

 

Důrazně upozorňuji, že balzám není určen k jídlu, nebo přidávání do jídel byť není toxický! Ukazuje se, že propionáty (soli k.propionové E281, E282, E283) tolik oblíbené a cpané do trvanlivého pečiva mají dlouhodobý vliv na vznik obezity a inzulinovou rezistenci. Čeho je moc, toho je příliš. Propionát do žaludku dnes a denně není asi to nejlepší. Propionát a laktát patří na kůži společně s příslušnými kyselinami. V tlustém střevě se přidá i acetát, butyrát, valerát, isovalerát, s kyselinami, které smrdí jako pes a vyživují sliznici tlustého střeva. Dostat tyto SCFA per-os (ústy) do tlustého střeva nejde. Existuje už česká biotechnologická firma, která vyvíjí takovouto "tabletu" pro pitomce-diabetiky (2jky), kteří nezmění svou výživu, i kdyby jim upadaly kusy masa z chronického zánětu.

Distribuci koncentrovaných chemikálí odmítám, protože je to nezákonné. Lidem, které znám delší dobu a vím, že nejsou pitomci, poskytnu koncentraci maximálně 10 %, kdy už kyseliny začínají dráždit kůži, ale nezpůsobují poleptání. Terapeutická koncentrace oplachovaného balzámu se ale pohybuje mezi 2 až 5% ! Bezoplachového mezi 0,2 až 1%.

Seznam známých alergenů

Samotné viditelné puchýřky jsou projevem probíhajícího bouřlivého zánětu, nikoliv počáteční alergické reakce, kdy se z mastocytů uvolní histamin. Alergen zánětlivý proces pouze spouští. Jestli vznikne jen jeden puchýřek, nebo vám sleze kůže z veliké plochy během několika týdnů záleží především na Vašem chování (jídlo:co, kdy a kolik, stres fyzický/psychický, nedostatek klidu). Prokázáným silným alergenům je třeba se cíleně vyhýbat. Pokud ekzém máte opravdu hodně rozjetý je na místě užívat i antihistaminika. schema zanetu a alergicke reakce ekzem

Existuje spousta toxických látek běžně se vyskytujících v rostlinách, které mohou alergickou reakci a následný zánět spustit. V tomto případě se lze jen chránit a nesahat na části rostlin bez rukavic. Nejde ani moc o "alergii" ve smyslu přecitlivělosti, protože tyto látky narušují buněčný metabolismus a záleží převážně na tloušťce a prostupnosti vaší kůže. Poškozená a tenká kůže bude citlivější.

"Bio" Toxiny

Kovy coby alergeny

Různé soli a oxidy kovů či samotné kovy mohou být problémem alergické povahy.

Organické látky

Různé syntetické uhlovodíky, organosilikonové, halogenované uhlovodíky, organometalické sloučeniny,...

Obecně lze doporučit u alergiků vyřazení jakýchkoliv nápojů/jídel obsahujících syntetická azobarviva. U některých azobarviv je reportováno zhoršení alergie (zvýšením uvolňování histaminu). (E124, E122, E102, E110, aj.). O těhle látkách kolují někdy až pavědecké mýty, ale jsou to složité heterocyklické aromatické látky a zrovna takové jsou i hormony těla. Není tedy z principu vyloučeno, že mohou narušovat průběh zánětu či imunitní odezvu blokováním signalizace. Navázáním na peptid mohou dokonce imunitní reakci spustit, nebo dráždit imunitní systém a je uplně jedno, že se příliš nevstřebávají střevem. Právě na střevním epitelu je veliké množství imunitních buněk. Zapomeňte na azobarviva a jiná zbytná barviva uměle přidávaná do potravin, které jsou jenom lákadlem pro psychoinfantilní jedince, kterým by svět bez barevných pochutin připadal nudný!

"Léčitelné" či zapomenutelné alergeny

Obvykle jde o látky běžně se vyskytující v přírodě - prach, roztoči, pyl. Nejde o přímo toxické látky a tělo si je schopné na ně zvyknout a přestat tvořit protilátky. V tomto bodě dosti ostře nesouhlasím s akutální vakcinací ředěnými alergeny. Představa doktorů, že pacientovi budu podávat ředěný alergen a jeho alergické obtíže se zmírní je sice pravda, protože se snižuje neustále množství IgE v těle, které se vypotřebují navazováním na antigen, ale takový pacient je de-facto v trvalém chronickém zánětu. To mohu potvrdit i z komunikace s alergickými kolegy a je to přesně moje zkušenost. Jestli chcete být chronicky nemocní (rýma/kašel), tak se chronicky vystavujte alergenu! Jestli se chcete uzdravit i z alergie, začněte sekat latinu - cirkadiánní rytmus, světlo/tma, půst, restrikce... Uzdravit imunitu znamená nastoupit cestu Mravnosti a Sebereflexe!

To, co je třeba v těle změnit, je "rozpoznávání antigenu" a to hlavně délkou biologické noci, úpravou stravy i chování v horizontu několika roků! Mravnost v jídle sníží aktivitu plazmatických buněk, takže sníží i alergické problémy. Souvisí to patrně velmi úzce s mikrobiomem a regulačními lymfocyty, které dozrávají jen během biologické noci! Velikou roli hraje vliv kyseliny máselné a propionové produkované mikrobiomem, protože obě zasahují do transkripčního faktoru NFκB, který je zodpovědný za expresi genů pro produkci protilátek! Na zvážení je i týdenní půst, který způsobí recyklaci lymfocytů - odstranění plazmatických buněk produkující specifické protilátky IgE. Kdo není vědecký a racionální typ, ať tenhle proces půstu chápe jako "očistu". Ono to tak svým způsobem je úklid v buňkách i v těle. Já sám jsem žil s kočkou 15let a žádná alergie nezmizela. Měl jsem jen mizernou imunitu. V zimě několikrát kašel+rýma. Teprve změnou osvětlení, jídla, sportem i chováním, se začly dít skutečně konzistentní změny! Co víc. Nejsou v rozporu s nejmodernějšími poznatky imunologie, naopak je spíš potvrzují a v něčem překračují.

Určitě je dobré znát silné alergeny i pomocí epikutánní testů co nabízí alergologie, abyste věděli čemu se vyhnout. Diagnostika na kůži rukou je nejistá, protože trvá dny než se zánět rozvine. Léčba ale nespočívá se všemu jen vyhýbat, ale změnit také svoje režimové návyky viz výše. Vyhýbání se alergenu je jen dočasné řešení po dobu několika let.

Stejně jako se musí opakovat očkování po několika letech, tělo (B lymfocyty) jsou schopné zapomenout i antigeny v podobě alergenů. Jestli tělo začne zapomínat alergen, tedy že pomocné lymfocyty (Th) CD4+ jakožto ústřední buňky adaptivní imunity přestanou alergen rozpoznávat jako závadný, je vyhráno. Orchestr tomu všemu dávají dendritické buňky a regulační lymfocyty a do jejich funkce zasahuje i melatonin (biologická noc).

Přísně vědecky pojato co tu uvádím ohledně stravy, délky biologické noci je "Pracovní Teorie". Stejně tak jako imunologie má teorii o klonální selekci lymfocytů po V(D)J rekombinaci části DNA naivních lymfocytů (tvorby pestrých protilátek). Na základě souvislostí, které věda už zná, jsem změnil svůj životní styl a výsledky jsou. Proto si troufám tvrdit, že "nevařím z vody". Samozřejmě to vyžaduje studii na veliké skupině lidí, kterým ale začnu říkat jak mají žít pár let a to je prakticky velmi obtížné. Většina lidí hledá jen léčení, ale obětovat něco ze svého života na oltář poznání se jim nechce. Znám zatím jen pár odvážlivců. Buňky imunitního systému dozrávají až jeden rok, takže nelze čekat, že přijde zázrak ze dne na den. Pro poznání, tedy i uzdravení by museli opravdu něco obětovat. Jediná rychlá "domácí" imunosupresivní metoda je půst týden až 14dní, jenže ta zřejmě nezaručuje dlouhodobě vliv na prezentaci antigenů. Pokud delší půst sníží počet plazmatických buněk, radikálně se dočasně sníží i alergické potíže (to pozoruji i u sebe), ale jestli to zasáhne do eliminace konkrétních lymfocytů produkujících právě protilátku na alergen nevíme. A já si myslím, že v tom bude hrát roli i délka biologické noci (Treg, dendritické,..) a trvalý stav mikrobiomu střeva i pokožky. Dendritické buňky potom tyto metabolity a antigeny prezentují na MHC a tam se rozhoduje proti čemu se bude "válčit". Aktivace naivních T-lymfocytů (z kterých vznikou paměťové a plazmatické) je proces natolik složitý, že zatím mám dojem, že o tom věda ví dost málo. Při aktivaci asistují pomocné CD4+, ale nutnou podmínkou jsou kofaktory, které indikují nebezpečí (další prozánětlivé interleukiny a interferony zvyšující prezentaci antigenů). Proto pro-zánětlivé stravování a chování bude významný rizikový faktor pro rozvoj alergie i autoimunit ! Naopak proti-zánětlivé stravování a proti-zánětlivý životní styl bude riziko snižovat a možná je to cesta k úplnému uzdravení.

Od chronického ekzému, zánětu až po rakovinu

Jsou to asi tři roky, co jsem zase jako najivní snílek zatoužil věci pochopit a pokusit se pomoct i jiným a nejen sobě. A postupně na oplátku dostávám "školu" mravnosti jakou bych sám nevymyslel. Dokážu vidět jenom "obrysy" problému s kterým se dneska potýkáme. Pacienty s dalšími problémy s ekzémem jako jsou ulcerozní kolitidy, astma nebo revma ani neuvádím, jsou časté. Následující příběh pana R., který mi přišel na email je pouze anonymizován - značeno kurzívou. Uvádím to tady proto, abyste měli větší motivaci takříkajíc "kopnout zpátečku", protože evidetně 15-20 let ignorovaný drobný kožní problém vyústí v něco mnohem horšího - mnohočetný myelom. Selžou plazmatické buňky, které tvoří protilátky. Silná alergie souvisí s velikou produkcí protilátek IgE jejichž továrnou jsou právě plazmatické buňky! Také musím zdůraznit, abyste z tohoto příběhu nehysterčili, jen si vzali ponaučení. Nelze tvrdit, že z dyshidrózy vznikne rakovina, ale chronická a hodně rozjetá dyshidróza indikuje naše prozánětlivé chování, které extrémně zvyšuje riziko vzniku poruchy imunity a tedy i rakoviny.

Obrazně se dá říct, že chronický zánět nebo zánětlivý ekzém, alergie je první upozornění na mravní lhostejnost. Kdo nepochopí tuto výzvu k sebeukáznění, sebepoznání a výzvu mravnosti, tomu bude důrazněji naznačeno další záhadnou nevysvětlitelnou nemocí (astma, u.kolitida, revma,..): Buď půjdeš se mnou (cestou mravnosti), nebo tě zabiju (lhostejnost)! Je to tak jednoduché. Ta neschopnost sebekázně, odříkání, uvolnění, pohledu do zrcadla pravdy jaký vlastně jsem je natolik okatá, že pohár mojí trpělivosti přetéká. Tvoje svědomí se Tě ptá: Sloužíš pravdě, nebo se klaníš svým neřestem (démonům) a rád posloucháš líbivé lži, nebo dáš na kecy pitomců ? Necháváš se opravdu uplatit sladkou "koblihou", nebo "koblihu" obětuješ na oltář svojí důstojnosti a uzdravení ? Kobliha má mnoho podob hříchů. Hříšný člověk pro svoje obžerství, pýchu a krásu, nebo mamon trpí a trpí. A na tomto našem utrpení roste Kapitál.

Dobrý den pane Sládku, chtěl bych Vás požádat o pomoc při řešení mého problému s dyshidrotickým ekzémem. Prohlížel jsem si Vaše stránky a z toho co tam píšete o ekzému a rakovině asi nebudu první a ani poslední a budete mi schopen pomoci. Ekzémem jsem trpěl asi od 15-ti let na jaře a na podzim. Vždy jen trošku. Cca 1cm2 kůže. Vždy se to za 14 dní zahojilo a tak jsem to nijak neřešil. Letos v srpnu jsem měl ruce rozpraskané tak, že už jsem to neuměl vydržet. Ruce se mi nehojily a praskliny v kůži byly hluboké a neuměl jsem ani zatnout pěst pravé ruky.

Objednal jsem se na kožní oddělení, ale termín návštěvy byl až 12. listopad. Poté co se mi puchýřky objevily od loktů po zápěstí obou paží, krku, nohou jsem se vydal na kožní oddělení odhodlán tam sedět v čekárně tak dlouho dokud mě nevezmou. Paní doktorka mě ošetřila, napsala mastičku, kortikoidy (Prednison) a na mou otázku co s tím ekzémem jsem suše konstatovala, že to tak prostě je...Do týdne od léčby jsem měl ruce zase zdravé. Manželka mě v mezičase objednala na alergologii na vyšetření. Na alergologii mi odebrali krev kde se zjistilo, že na nic nejsem alergický. Ve výsledcích z alergologie ale p. doktor zjistil zvýšenou hladinu paraproteinu v krvi a domluvil mi návštěvu na hematoonkologické ambulanci FN Nebesa. Po sérii vyšetření (odběr kostní dřeně, PET/CT) mi byl diagnostikován mnohočetný myelom s kostním poškozením obratlů. Znělo to neuvěřitelně, protože mi do té doby opravdu nic nebylo. Můžu poděkovat manželce, že mě na alergologii objednala, protože se to zjistilo opravdu náhodně.

Chemoterapie mi začala 12.12. Součástí léčby je i podávání vysokých dávek kortikoidů (Dexametazon) který mi ekzém tlumil. Nyní musela být léčba přerušena, protože jsem začal kašlat a byly mi nasazeny antibiotika. Po týdnu neužívání dexametazonu mám puchýřky zase zpět. To jsem nepředpokládal, protože jsem na nemocenské a nedělám kromě péče o děti nic. Problém je v tom, že myelom je onemocnění, které likviduje imunitu a samotná léčba ji ještě snižuje. Po ukončení chemoterapie mám podstoupit autologní transplantaci kostní dřeně kdy budu v totální izolaci cca 2-3 týdny, protože nebudu mít imunitu. Moje obavy spočívají v tom, že až zase přestanu brát Dexametazon, ekzém se vrátí v celém svém rozsahu a bude to vstupní brána pro infekci, která mě může hodně potrápit (nechci psát zabít, ale i to je možné...) Moc Vás prosím o jakoukoli radu nebo pomoc jak ekzém zastavit. Vaši cenu za rady budu respektovat.

Léčba ekzému lege artis (konzervativní)

Konzervativní léčba alergických ekzémů jen léčí, ale nikdy neuzdravuje. Má tu svoje místo pro celé zástupy těch, kteří nejsou ochotni začít měnit sebe sama a svoje návyky. Samozřejmě je na místě i pro vážné případy hraničící se sepsí nebo s rozsáhlými ložisky jinak nezvladatelné. Kortikoidy ani antihistaminika ani antibiotika nedokáží trvale měnit transkripční faktory, které (mimo jiné) řídí imunitu savců. Proto vás nikdy neuzdraví. Koho to ještě baví, nechť se léčí až do úplného uléčení. Právě tito zabedněnco-pacienti mě vyléčili z mojí neznalosti, že informace "jak" a poznání není totéž. Jsem krajně nedůvěřivý rychlým a zázračným uzdravením "přes noc".

Jestliže se objeví na kůži malý počet puchýřků, měli byste chránit svou kůži jen jak je to možné, aby nedocházelo k dalšímu poškození. Neléčené puchýřky mají sklon se rozšiřovat a poškodit zánětem velkou plochu kůže.

Lege artis terapie je zaměřená na protizánětlivé působení antihistaminik (H1) cetirizin: zyrtec, zodac, analergin,..., kortikoidů (hydrocortisone), stabilizace žírných buněk (ketotifen). Zároveň se ke koktejlu podávájí širokospektrální antibiotika (např. tetracykliny). Ty ale nepůsobí protizánětlivě, ale vybijí střevní mikrobiom i superinfekci, což vede evidentně ke krátkodobé léčbě, ale neřeší to dlouhodobé skutečné příčiny. Jde jen o "zaléčení" odvádějící pozornost. Zaměřil jsem se na životosprávu i svoje stereotypy.

Jak funguje medicína v praxi ?

Přeju každému, kdo se uzdraví, aby zažil to zvláštní mytologické mlčení ze strany našich profesionálních felčarů - ranhojičů - kožařů. Jakmile se uzdravíte, váš felčar bude většinou jen mlčet. Nebude ho už zajímat cesta k uzdravení, maximálně připustí, že by na tom něco mohlo být. Jsou ale i tací felčaři, kteří dokonce souhlasí s většinou toho, co jsem tady uvedl, ale nesouhlasí s uvedením jejich názoru veřejně. Velmi zajímavé, že? Jak je možné s něčím souhlasit a přitom se zdržet veřejného souhlasu. Připomíná mi to mlčení jak za bolševika - něco jiného říkat a něco jiného si myslet.

Nechci se do doktorů navážet, protože oni jsou vázáni postupy lege-artis plně kontrolovaných armádních útvarů ČLK a Ministerstva Smrti (M. zdravotnictví). Na svůj názor mimo zpátečnickou doktrínu by mohli velmi doplatit ztrátou "licence". Tím by bylo jejich úmorné dlouholeté studium doslova na hovno a mohli by jít dělat tak akorát do Lidlu. Nadruhou stranu od nich nehrozí úplné šarlatánství jako například v prosnulém pracovišti AKTIP, kde vykadíte třeba i schizofrenii ;-)). Kdo by snad obdivoval zámého lumpa a lháře MUDr. Jana Šulu, tak si buďte jistí, že jsem to byl já, kdo odhalil jeho falešné weby provozované u Dobříše (biomodulation.com) a podal na něj s Hnízdilem podnět na ČLK!

Největší paradox je, když já sám bazíruji na vědecké metodě, testování postupu na lidech jiného pohlaví, jiné profese, jiné věkové skupiny, a ti, kteří začnou chápat, začnou opravdu reálně něco měnit, tak se výsledek dostavuje. Není právě tohleto racionální vědecký postup, byť vyžaduje aktivitu pacienta? Proč součástí lege-artis není příručka jak se ekzému zbavit, a k němu předepsat lege-artis medicínu? Ať si pacoš vybere kudyma chce jít. Vyvstávají otázky, na které z ministerstev odpověď nikdy nepřijde. Vědí vůbec felčaři jak se z toho vyhrabat byť by byl pacient odhodlaný měnit sám sebe ?

Felčaři jsou vlastně taková uzavřená mafie, s tím, že v této mafii se dokonce i vyskytují lidé, kteří chtějí z upřímné snahy pomoci. V každém útvaru typu armáda panuje hierarchie a strach. Proto s naším felčarem jednejme slušně. Bojí se možná víc než Vy ani o tom nemá zdání. Rozhodně k lekařům nevzhlížejme. Je to stejný člověk jako vy. Vyjímečně ví méně něž pacient. Jenže jedině on má to právo napsat recept na chemikálii, která vám může dočasně pomoct.

Pro všechny felčary nezmínění níže: neútočím na vás, protože vím jak někteří pacienti uvažují, ale cítím povinnost principielnost vztahu pacient-lekař demaskovat. Ať si každý vybere jak chce postupovat, ale zakrývat pravdu nebudu! Změnit se musí pacient, nikoliv lekař. Lekař se začne měnit teprve tehdy, až jeho čekárna bude prázdná a on si začne hledat jiné zaměstnání! ;-))) Každej doktor teď vyprsknul smíchy, protože trend je přesně opačný - hledáme svoje dno, které je klidně z bahna nebo tekutých písků.

Ať žije mravní lhostejnost, která zajistí plné čekárny na zdraví na věky věkův, Amen.

Nejkomičtější a nejubožejší felčar, kterého jsem potkal je MUDr. Petrovská (Spálená 12, Praha), která si hraje na psychosomatičku. Vytáhne vám z kapsy 300Kč, dozvíte se že jste moc v hlavě, a přednese pohádku, kterou lze říci racionálně: večer více klidu. O biorytmech a melatoninu se nedozvíte vůbec nic, natož o mikrobiomu a jeho vlivu na záněty, a předepíše vám homeopatika (nikdy jsem tuto kokotinu neužíval) a ujistí mě, že se uzdravím. To je jak u posledního pomazání. Člověk by si řekl, že nejprve je nutné pochopit rozumem co dělá špatně, byť by šlo i o emoce z kterých se vymanit bude cesta trnitá. Šel jsem tam vlastně jen náhodou s tím, že mě třeba zpucuje za nadměrný sport nebo přepracování, nebo ponocování. Ani to jsem se nedozvěděl, byť jsem si to tehdy už uvědomoval! MUDr. Petrovská - je to kr*va nebeská - a nechtějte vědět, co jsem se dozvěděl o ní od mojí (lege-artis) kožařky o jejím studiu a aktivitách. To by člověk zvracel :-))). Nechť tento odstavec je malým hrobečkem této felčarky, která se jen svezla na "módní vlně", ale pravda, skutečná pravda je pro ní druhořadá!

Jeden pacient mi napsal, že jeho kožní doktorka zpochybňuje význam stravovacích návyků - tedy selekční tlak na mikrobiom - a modulaci transkripčních faktorů. Tak pane paciente, vězte, že vaše paní doktorka ustrnula s poznámím někdě před 30 lety a od té doby neudělala ani krůček kupředu. Je blbá a je namyšlená. Je to v přímém rozporu s vědeckým poznáním! Já bych k ní už nevlezl. Je to totiž naopak. Já z vašeho moučného supersacharidového jídelníčku už předem vím, že máte (pro)zánětlivý problém. Ten vzor se neustále opakuje, protože skladba jídla má kauzální vliv na produkci SCFA v tlustém střevě a zároveň udržuje vyšší hladinu cukru v krvi. Obojí zánět roztáčí do obludných rozměrů. A to nemluvím o adipocytech (tukových buňkách), které jsou zodpověné i za produkci prozánětlivých mediátorů adipokinů jako TNFα (tumor necrosis factor). Ten, kdo se obžírá bude žít v chronickém zánětu!

Někteří felčaři jsou na tom s odborností tak vysoko, že dyshidrotický ekzém nedokážou ani spolehlivě diagnostikovat. Cituji paní J.: "..žádný kožař mi nedokázal říci, co to je. Jeden tvrdil atopický ekzém, jeden lupénka, jenže moje příznaky se lišily. Až nedávno jsem dle fotek a příznaků zjistila, že mám nejspíše tento ekzém..."

Oproti tomu psychiatr MUDr. Radkin Honzák toho patrně ví už víc o prozánětlivé dietě, než tahleta samozvaná bába, protože má sám zájem a alespoň si studuje nejmodernější poznatky. Za jeho skvělou báseň o krátkých mastných kyselinách (SCFA: acetic, propionic, butyric + lactic acids) bych mu dal Státní vyznamenání za lékařsko-uměleckou tvorbu upevňující zdraví pracujícího lidu ;-))). Pochybuji však, že on by si jí vzal z rukou toho ožralého Hradního Šlemu. Radkina mám rád, protože je podobný šašek jako já. Dělá si sebe srandičky, je poetický sprosťák a odhaluje svoje pokleslosti - tedy svou lidskost. Je tak jasné, jak "to má hozené" a že je to doktor, který během kariéry neztratil srdce.

Pro liberečáky bych možná mohl doporučit MUDr. Moosovou. Asi celkem chápe o čem tu mluvím, byť nechtěla, abych zveřejnil naší osobní komunikaci. Osobně jí ale v ordinaci neznám.

Lekař, felčar - je to kus od kusu jiné a jinak studované stádečko s různými především sobeckými motivacemi! Právě tady na tomto webu jste na čele peletonu skutečného poznání! Ostatně sám se živím jako vývojář moderní elektroniky,... a já si skutečně kolikrát připadám jak jednooký mezi naprosto slepými. Rozhodně si totiž nemyslím, že rozumím uplně všemu co se imunity týče.

Specifické případy - psychika a trávení

Štíhlí a hubení ekzematici - báje o Prometheovi... prometheus

Jsi "ektomorf", a večery a noce věnuješ přemýšlení/studiu/vynalézání? Neřeknu to teď vědecky, ale formou mýtu. To, že se člověk vymaňuje "Bohům = daností" myšlením a vymýšlením všelijakých obezliček, v mojím podání především vývojem elektroniky na samotné hranice možného k dokonalosti, tak za tento duševní proces se totiž mytologicky platí daň. Je to přesně báje o Prométheovi, kterého přikovali ke skále a Orel mu vytrhával kusy jater. Byl to trest za to, že se vzepřel Bohům, byl moc chytrej, špekuloval, objevoval, poznával. Jako kdybych to psal o sobě. Za toto "poznání" (pletky s Luciferem = poznání, vzrušení i sex) se platí "játry". Játra jsou defakto jediný orgán, který je schopný se zcela obnovit a dorůst. Jedině pomocí jater (a slinivky) jsme schopni trávit potravu. Mě tato báje o Prometheovi přijdě naprosto trefná, zvášť teda vůči mě. Od té doby co jsem to pochopil a špekulování/vynalézenání a z toho plynoucí vzrušení omezil a tím pádem mám večer větší klid, už mi "orel" tolik těch jater nevytrhává, obrazně řečeno ;-) A od tý doby mi to líp tráví, nabíram svaly, jsem klidnější. Mýtus je někdy srozumitelnější než veškerá věda. Řešení je: večer více klidu prodloužením biologické noci, odpočinek, spánek. Na obrázku jsou jasné symboly: orel (pták), a had. Fyziologicky tento "démon poznání" totiž zkracuje biologickou noc a tím zvyšuje produkci pohlavních hormonů a neumožňuje tělu "opravit se". U mužů se to jednoduše projevuje i větší sexuální aktivitou.

Pomníček izolovaných schizoidů...

Někteří to budou mít uzdravení sakra těžké. V červnu 2019 jsem s jedním takovým vyzáblým, bosým, ekzematikem-schizoidem jel vlakem v kupé. Seděl na sedadle s mojí rezervací, což jsem vůbec nehrotil a řekl mu, že sice sedí na mojí rezervaci, ale že si sednu jinde. Místo je - zrovna proti němu. On reagoval vtipně. Tuto mou informaci jaksi přešel, aniž by se omluvil a suše konstatoval že ani neví kde je. Přitom sepisoval a přepisoval horečně celou hodinu svůj traktát o kontaktech a dotecích, kdyby "lidi byly jako stromy". Bylo velmi zajímavé ho pozorovat, protože v odlescích jakoby proti mě seděla moje minulost desetkrát zesílená. Říkal jsem si, že bych se o ekzému mohl zmínit, ale mlčel jsem až do Kařezu, protože jsem si uvědomil, že mám obrovskou příležitost pozorovat část sebe sama obrovsky zvýrazněného. Co je výrazné se i lépe pozoruje a já se můžu lecos dozvědět, protože jinak tuto situaci využít nešlo. On byl zabedněný a uzavřený už na první dojem, i na druhý, i na třetí (tři pokusy o komunikaci jsem si neodpustil). Prostě "schizoid". Pro sebe jsem si řekl, jaká to náhodička, že zrovna tam kde jsem měl sedět já jede se mnou taková karikatura typického hubeného ekzematika. Dostal jsem možnost pozorovat úzkost či neurózu přímo před sebou.

O tom, který sepisuje horlivě právě to, co mu chybí: schopnost normální laskavé komunikace o které tak křečovitě píše. Byl plně ponořen do svého schizoidního traktátu o důležitosti konktaktu a dotecích, ale jaksi mu unikalo, že proti němu seděl člověk, který by byl otevřený alespoň slovnímu kontaktu, pokud by ucítil z druhé strany zájem. Uzavřen sám v sobě jako každý pěkný schizoid se snažil o dokonalost svého traktátu a nevšiml si, že právě dostal příležitost se uvolnit ze svojí křeče, která mu právě narušuje jeho endokriní systém a celé trávení ;-). Jeho léčba spočívala v opakovaném jaksi až nutkavém mazání rakytníkovou mastí. Tak tomuhle podivínovi dávám ještě pár let, než se podívá do zrcadla Pravdy. Je evidentně hodně citlivý, ale trocha pozemskosti, polidštění, agresivity, relaxace, a komunikace by mu nezaškodila! Schizoid se vlastně štítí vnějšího světa včetně lidí i jídla. A to je právě odpověď na to trávení. Schopnost přijímat a dávat. Obrazně i fakticky to dělá sliznice střeva i kůže. Já zám i jednoho alergika, který řekl, že když začal více vnímat ostatní (více empatie), že se ty jeho potíže začly měnit. Taky se naučil vyjadřovat zlost a hněv. Hm... patrně se vyhrabává z "křeče", která mu narušuje jeho trávící procesy a špatné trávení pak ovlivní mikrobiom, který dráždí sliznici, nevyživuje jí a výsledek je ekzém... ;-)

Mě to trávení kurvila ta přílišná zodpovědnost vyhovět požadavku a touha o dokonalost... prostě vývojář, vynálezce typu INTJ. Taky časté běhání odpoledne, defakto s jídlem v zažívacím traktu. Je to takový ten nadměrný pocit "musím". Obojí (stres psychický i fyzický) má vliv na kortizol a tedy trávení a nevědomky někdy i na zbytečné přejídání. Duševní pohoda sníží i příjem jídla. Tak praštěný jako tenhle co seděl proti mě sem teda rozhodně nikdy nebyl, ale určitě jsem se více polidštil, byť šlo jen to drobný "tunning". Uzdravení mě vlastně dalo schopnosti "vidět více do lidí". A tak znovu budu opakovat po mnoha mudrcích.. Poznej sám sebe a poznáš celý svět. Fritz Riemann napsal, že schizoid patrně jako jediný dokáže "zmoudřet". Musí ale toho svého "Apolónského ducha" zamířit sám do sebe a zvítězit tak sám nad sebou... Musí si uvědomit, že je patrně mentálně nejsilnější z lidstva (Who is Like a God), a že už nemusí "bojovat" o svoje "já", protože Apolónské duši sebrat Já nejde, jako například infantilnímu hysterikovi, který svoje já skoro nemá. To ho pak uklidní, začne se chovat, jíst odlišně a ekzémy postupně vymizí. Položme si ale relevantní otázku, proč tohle vzniká. Nesnaží se celá tahle Civilizace lidem jejich Já právě sebrat?: "pseudovýchova rodičů", reklama, -izmy, guruové, vymývání televizí, politické žvásty,... ryze materialistický hodnotový systém ? "Apolónské dítě" na to samozřejmě podvědomě reaguje, protože cítí ten neustálý tlak krutě infantilizované povrchní společnosti. Díky holému faktu, že opravdu většina společnosti za moc nestojí, pak "nedomyšlením" a "paušalizací" dojde k mylnému postoji vůči všem. Když jsi dostal dary, mohl by ses naučit "shýbnout" k těm co tak "obdařeni" nejsou. Říká se tomu laskavost, respekt, srdečnost, ale taky vhodná agresivita - nastavení mantinelů hysterikům, pitomcům aj. co rozumí jenom důtkám nebo pěstem!

Před mnoha a mnoha lety mě jeden známý, kterého teda dodnes považuji za napůl-alkoholika a přílišného hedonistu, že jsem někdy trochu jak robot. Nebral jsem to úplně na lehkou váhu. Spíš jsem se nad tím zamyslel a začal si všímat svojich reakcí. Je pravdou, že někdy jsem rozum a preciznost používal v sociálních situacích až neadekvátně. Sice vidím často mnohem víc a dál, ale naučil jsem se mlčet. To, co vidím sám, ostatní nevidí a nemusí vidět. A někdy je to i naopak ;-). Mlčení prohlubuje schopnosti vnímání namísto, aby mě odvádělo vysvětlováním něčeho, k čemu stejně nemají posluchači motivaci = házení hrachu na zeď. Myslím si ale, že tento polo-alkoholik by si měl vzít zase něco málo ze mě: schopnosti cílevědomosti, někdy i askeze, "tažení na branku", pochopení kauzality a zákonitosti, protože jinak bude "zahnívat" a rozhodně se bude utápět v sebeklamu namísto toho, aby v jeho srdci byla Pravda opečovávána jako nejdražší drahokam!

Introvertně laděný člověk vždycky bude vnímat většinu lidské komunikace za "balast", tlachání o ničem, protože vidí i tu vzájemnou hluchotu, ale je třeba, aby se to naučil nějak respektovat a naučil i používat, i když jde o přízemní "pitomosti", které se "Zákony" nemají porovnání. Obrazně řečeno, je třeba se naučit sestoupit z "nebes, světa Bohů a zákonů" na Zem, kde se lidi hádají i o poslední stéblo trávy. Když se to introvert naučí, uvidí Osud ostatních s malou poznámkou: mají vždycky možnost dojít k sebereflexi a změnit se, jen to bývá velmi nepravděpodobné! Skoro by se dalo říct, že pokud člověk polovinu svojí pozornosti obrátí do sebe a polovinu ven, pak je Pánem svého Osudu. Introvert musí koukat víc ven (jak se věci mají), extrovert zase víc dovnitř sebe sama.

Nedivte se mě, že o řadě ekzematiků si myslím svoje. Tak pošahaní nejsou všichni, ale setkávám se s tou rigidní izolovaností a důrazem na "moje", "já". Jsou často velmi přecitlivělí na změnu svého životního stylu a někteří popírají i svůj problém, což už je největší komedie. O změně režimu, jídla se dá bavit tak s polovičkou, kteří napíší. Ostatní - patrně s mírnými poruchami osobnosti - si hájí svoje.

Pokud máte opravdu cíl se zbavit strachu hluboko v podvědomí, není nic lepšího než trénovat. Vystavit svůj život v šanc za něco co mě přesahuje, co mám rád, za svůj ideál. Až to uděláte, pak už klidně půjdete spát pod širák hlubko do lesa zcela sami. A to se také stalo. Není třeba tlačit na pilu, ale postupně si jít za svým až uzraje čas. Já několik let chodil takhle s kamarády až to jednou jednomu "nevyšlo" a musel jsem spát čtyři dny venku sám a světe div se, už jsem se nebál. Musíte ale usínat pod koruny stromů s představou, že už je mi to jedno a na životě mi zase tak nezáleží a že poserové jsou ti, co zalézají do postele pod zámkem, že vlastně největší poserové jsou ti "civilizovaní" ;-)). K filozofování o "Bráně Smrti" je nutné přidat i činy. Jinak s těmi stresovými centry v mozku nikdy nic neuděláte. Kdo se neodváží k půstu, právě ten "sere mogul" ze smrti, protože půst je vlastně začátkem cesty ke smrti ač ta cesta trvá asi 50-60dní. Půst je proto duševně něco jako pohled smrti do tváře, která je ještě hodně daleko. A já moc dobře vím, že hysterky, které se bojí smrti jak čert kříže nechtějí o půstu ani slyšet!

Články a obsah webu health.smishek.com jsou duševním vlastnictvím fyzické osoby Ing. Petr Sládek bydlištěm Praha 4, Podolí. Nenabízím zdravotnické služby ani ošetření. Kopírováním obsahu bez povolení či označené citace s odkazem na tento web se dopouštíte porušování autorského zákona č. 121/2000 Sb. Čestně prohlašuji, že jsem vzal osud pevně do svých rukou a prezentuji tu jen a pouze to, co jsem vyzkoušel na svém vlastním těle. Informace zde zmíněné neslouží jako náhrada lékařského vyšetření ani nenahrazují lékařskou péči, poraďte se laskavě se svým ošetřujícím lékařem. V případě vážných akutních stavů vyhledejte neprodleně odbornou lékařskou péči.